Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie

str. Inter.- www.karolewo.com

telefon - 89 752- 47- 53

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 
                                                        XxY KAROLEWO oferta edukacyjna1

Jeśli w swoim domu doświadczasz przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony dorosłych

- NIE MILCZ!!!

Poinformuj o tym kogoś, komu ufasz.

Nauczyciele , w tym wychowawca i pedagog szkolny są również po to, by Tobie pomóc…! Zadzwoń lub napisz e- maila do zaufanego nauczyciela.

Napisz do mnie- pedagogsz1- zajmę się Twoim problemem! Bądźmy w kontakcie!

Pamiętaj… NIKT NIE MA PRAWA KRZYWDZIĆ INNYCH!

Jeśli nie potrafisz „ogarnąć się” z nauką, skorzystaj

z kilka rad, jak uczyć się w domu….

Witajcie! 

Przez ostatnie tygodnie dużo się dzieje na świecie: nie mamy możliwości spotykania się w grupach ani podróżowania, ograniczone są wyjścia z domu. Instytucje, kina, sklepy czy restauracje są pozamykane, a szkoły nauczają zdalnie. Zwłaszcza ta ostatnia zmiana może wprowadzać zamieszanie do Twojego sposobu uczenia się. Przygotowałam kilka rad i pomysłów, żeby ułatwić Ci odnalezienie się w nowej sytuacji. 

Czy masz spokojne miejsce do nauki i sprzęt z dostępem do Internetu? 

Uczestniczenie w lekcjach jest niewykonalne, jeśli nie ma na to przestrzeni i odpowiedniego środka komunikacji. Jeśli w Twoim domu jest wiele osób i macie np. wspólny pokój z rodzeństwem, to warto zastanowić się czy możecie tak się rozmieścić, by każdy przebywał w innym pomieszczeniu. Jeśli nie, pomocne może okazać się rozpisanie planu dnia czy harmonogramu dostępu do spokojnego miejsca i domowego sprzętu. Czasem także to jest trudne – jeśli się nie udaje, to może słuchawki będą dla Ciebie najbardziej dostępną opcją? Warto także, żebyś wiedział/a, że Ty lub Twoi rodzice macie możliwość zgłoszenia brak sprzętu lub dostępu do Internetu w domu. Przede wszystkim powinni o tym zostać poinformowani wychowawca i dyrekcja. 

Po pierwsze-priorytety 

Sytuacja jest dla wszystkich nowa, co oznacza, że także nauczyciele mogą nie być do końca zaznajomieni z przygotowywaniem lekcji online. Kontakt z częścią z nich może być teraz (choć nie powinien) utrudniony, może panować chaos organizacyjny, a także – co zgłasza nam wiele dzwoniących i piszących do nas osób – ilość materiału do przerobienia w domu może być ogromna. Ważne jest jednak, żebyś Ty wiedział(-a), na których przedmiotach Ci najbardziej zależy i do nich w pierwszej kolejności się uczył(-a). Na ten moment nauczenie się wszystkiego na piątkę może być trudniejsze. To naturalne, ponieważ sytuacja jest wyjątkowa i Ty także możesz potrzebować trochę czasu, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Lista szkolnych zadań 

Być może część nauczycieli kontaktuje się z Tobą mailowo, część za pomocą Skype. Żeby się nie pogubić, zachęcamy Cię do stworzenia jednej listy – na papierze lub w elektronicznym planerze - w której zapiszesz, jakie jest zadanie domowe, tematy do przerobienia lub na kiedy trzeba się przygotować do odpowiedzi. Jeśli któreś z zadań uda Ci się wykonać – wykreśl je lub odznacz. Takie skreślanie pojedynczych zadań przynosi dużo satysfakcji i pozwala także na docenienie tego, co już udało Ci się wykonać! 

Rutyna 

Szczególnie, jeśli lekcje nie odbywają się na żywo, możesz mieć pokusę zajęcia się nimi później. Później możesz być już zmęczony(-a). Często jest też tak, że im bardziej odkładamy naszą pracę w czasie, tym mniej mamy zapału do jej wykonania. Zachęcam Cię więc do wypracowania sobie planu dnia, który będzie Ci służył. Niekoniecznie musisz zaczynać naukę o 8 rano, ale warto, żeby była ona jednym z pierwszych punktów dnia. W trakcie nauki zadbaj o przerwy: na jedzenie, posłuchanie muzyki czy pogawędkę z kimś bliskim. Takie przerwy to zasłużony odpoczynek: chociaż uczysz się z domu, to nie oznacza, że nauki jest mniej. Czasami może być jej nawet więcej. 

Rozpraszacze 

Będąc w domu, zetkniesz się zapewne z nowym rodzajem rozpraszaczy: media społecznościowe, telewizor, ulubione gadżety czy zabawki, ale też domownicy czy nawet... zwierzaki domowe. Wszystkie te rzeczy, osoby i sprawy mogą odrywać Twoją uwagę od nauki. Ponowne skupienie się na zadaniu może wymagać więcej wysiłku, a nauka trwać dłużej. Zastanów się, czy jest możliwe odłożenie telefonu w innym pokoju,  kiedy się uczysz? Może kupienie zatyczek do uszu w aptece sprawi, że uda Ci się wyciszyć część rozmów prowadzonych w domu czy dźwięki telewizora? Jeśli domownicy Ci przeszkadzają – możesz także zawiesić na drzwiach kartkę z informację, że jesteś w trakcie lekcji. Koncentracja na zadaniu zwiększa Twoje szanse na szybsze ukończenie go i czas na przyjemności. 

Kreatywność 

Czas, w którym dużo się zmienia to czas na eksperymenty! Właśnie teraz możesz przyjrzeć się temu, co najbardziej pomaga Ci w nauce. Czy jest to rysowanie map myśli, a może podkreślanie najważniejszych informacji w tekście? Czy lubisz tworzyć wierszyki lub zabawne skojarzenia? Czy czytanie tekstu na głos (można go odczytywać zmienionym tonem) działa lepiej niż metody wzrokowe? A może najłatwiej jest zapamiętać Ci informację, kiedy kojarzysz ją z jakimś ruchem? Jeśli lubisz powtarzać materiał w grupie, to czy możecie zrobić wideokonferencję z kolegami z klasy? W internecie jest także dużo materiałów edukacyjnych: gotowe fiszki do nauki języków czy szkolne zagadnienia tłumaczone na YouTubie – może one okażą się urozmaiceniem codziennej nauki? 

Zdrowie  

Pamiętaj o regularnych przerwach, odpowiednim oświetleniu miejsca, w którym się uczysz oraz… ruchu! Ruch pomaga rozładować stres oraz zwiększa poziom energii, przez co łatwiej się jest także uczyć. Szczególnie teraz, kiedy możliwości przemieszczania się są ograniczone, Twoje ciało może potrzebować dodatkowej porcji wysiłku fizycznego. Czy jest jakiś sport który lubisz? A może masz ochotę spróbować czegoś nowego – jogi, rozciągania, ćwiczeń siłowych? Być może okaże się, że odnajdziesz w ten sposób swoje nowe hobby! 

Zachęcam Cię do przyglądania się sobie, swoim potrzebom i takiemu rozplanowaniu nauki, żebyś po powrocie do szkoły mógł/mogła powiedzieć, że ten czas był wykorzystany przez Ciebie w pełni. Jeżeli spotykasz się z trudnościami w postaci braku warunków do nauki w domu, zachęcam Cię do zgłoszenia sytuacji w szkole – wspólnie z wychowawcą, szkolnym pedagogiem lub psychologiem zastanowicie się, jak temu zaradzić. Jeśli trudnością w nauce są na ten moment emocje, które Ci towarzyszą– o to także możesz podpytać któregoś z nauczycieli czy pedagoga szkolnego. Zachęcamy Cię także do kontaktu z całodobowym telefonem zaufania 116111, jeśli będziesz tego potrzebować. 

Trzymam za Ciebie kciuki!

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Telefon Zaufania 116 111 służy pomocą dzieciom i młodzieży.

        Minął już drugi tydzień, gdy z przyczyn niezależnych od nas, musieliśmy wszyscy opuścić mury szkoły, by zadbać o zdrowie swoje i innych. Pozostajemy i dalej pozostańmy w domach!!!            

        Wiem i rozumiem, że to dla Was trudne wyzwanie, gdy za oknem rozkwita tak długo oczekiwana wiosna! EPIDEMIA KORONAWIRUSA, TO POWAŻNA SPRAWA, ALE TEŻ WIEM, ŻE JESTEŚCIE ROZSĄDNI, MĄDRZY, ODPOWIEDZIALNI I POSTĘPUJECIE WŁAŚCIWIE, ZGODNIE Z ZALECENIAMI!

       Od środy- 25 marca 2020 roku, ma miejsce nowa sytuacja dla Was, Waszych Rodziców i Nauczycieli. Lekcje odbywają się… zdalnie! Cała społeczność uczniowska Polski realizuje naukę za pomocą Internetu.

      Postarajcie się organizować swój czas tak, by w ciągu dnia uczyć się i odpoczywać.

            Wszyscy starają się, by aktualna sytuacja wróciła do normy. Nie wiemy kiedy to się stanie, ale z pewnością nastąpi dzień, kiedy stęsknieni za sobą spotkamy się w naszej pięknej szkole.

     Drogi Uczniu! Jeśli potrzebujesz  mojego wsparcia, porady, czy rozmowy, zachęcam do kontaktu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                                               Pozdrawiam i do zobaczenia!:-)

                                                     Pedagog szkolna- Bogusława Lechman